Buďte o krok vpred pred vysokým krvným tlakom

Buďte o krok vpred pred vysokým krvným tlakom

Publikované: 09.10.2023

Zobrazenie: 325

Viete, ktorému ochoreniu sa hovorí aj „tichý zabijak“? Možno ním trpíte aj vy, len o tom neviete. Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré bez pravidelnej kontroly ostáva často nepovšimnuté. Pritom preň trpia nielen cievy, ale celé telo. Čo znamená vysoký krvný tlak a prečo by ste jeho kontrolu nemali zanedbávať?

Kedy hovoríme o vysokom krvnom tlaku

Vysoký krvný tlak, nazývaný aj hypertenzia, je stav, keď váš tlak krvi je vyšší, než by to bolo žiaduce. „Trošku vyššia hodnota predsa neznamená nič zlé.“ – Možno si to myslíte, skrýva sa však za tým niečo viac. Ak máte dlhodobo vyššiu hodnotu tlaku, negatívne to vplýva na vaše cievy a doslova preto trpia. To má neskôr za následok rôzne negatívne zmeny v stene ciev, čo často vedie k ďalším problémom.
 
O akej hodnote sa bavíme? Normálna hodnota tlaku krvi sa pohybuje medzi 90/60 mmHg až 120/80 mmHg. Ak máte dlhodobo tlak nad 130/85 mmHg, považuje sa to za vysoký krvný tlak, teda hypertenziu 1. typu (u starších ľudí nad 65 rokov je táto hodnota stanovená na 140 mmHg). Pri krvnom tlaku nad 160/100 mmHg hovoríme už o hypertenzii 2.typu. Tento stav väčšinou už neostáva bez povšimnutia a pociťujete, že sa niečo s vami deje.
 

Prečo vysoký krvný tlak vzniká?

Presná príčina, prečo vysoký krvný tlak vzniká, je nie je známa. Za jeho vznikom môže stáť niekoľko rizikových faktorov. Medzi ne patria:
  • vek – s pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko rozvoja ochorenia,
  • fajčenie či nadmerná konzumácia alkoholu,
  • genetika,
  • tehotenstvo,
  • nezdravý životný štýl,
  • stres.
 
Obrázok, na ktorom je osoba, ošatenie, ľudská tvár, prstAutomaticky generovaný popis
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Aký dopad má na telo vysoký krvný tlak?

Ak hovoríme o hodnote krvného tlaku, nehovoríme len o nejakých bežných číslach, ktoré majú ostať nepovšimnuté. Majte na pamäti, že krvný tlak sám od seba sa nikdy nezníži. Práve naopak, s pribúdajúcim vekom má tendenciu zhoršovať sa.
 
Ak svoje telo vystavujete dlhodobo vysokému krvnému tlaku, namáha to nielen vaše srdce, ale aj cievy. Práve tie musia vynaložiť oveľa väčšiu námahu, aby vám krv pretlačili malými cievami. To vedie k ich postupnému poškodzovaniu, čo niekedy má za následok až nedostatočné okysličovanie srdca a v ojedinelých prípadoch až srdcové zlyhanie.
 
Okrem toho dlhodobý vysoký krvný tlak vplýva negatívne na celkový metabolizmus, obličky, prípadne vedie k cievnej mozgovej príhode.
 
Tieto následky sa nemusia prejaviť hneď. Často o nich ani netušíte a v momente, keď sa začnú prejavovať, je už neskoro.
 

Pociťujete, že máte vysoký krvný tlak?

Často nie. Vysoký krvný tlak je ochorenie, pri ktorom často necítite, že ním trpíte. Aj pri vysokých hodnotách krvného tlaku sa môžete cítiť úplne zdraví. Prečo by ste sa ním mali zaoberať, keď nemáte žiadne ťažkosti? Aj z tohto dôvodu sa vysoký krvný tlak často odhalí už v pokročilom štádiu, keď už môže znamenať pre zdravie veľké riziko.
 
Niekedy môžete pociťovať príznaky, ako sú:
  • bolesť hlavy,
  • únava,
  • dýchavičnosť,
  • hučanie v ušiach,
  • tŕpnutie prstov,
  • závraty.
 
Ako sa teda odhalí? Dôraz sa tu kladie na pravidelné prehliadky a kontrolu krvného tlaku v pohodlí domova. Trh ponúka širokú škálu kvalitných tlakomerov, vďaka ktorým si ľahko zmeriate tlak krvi doma.
 
Obrázok, na ktorom je osoba, vnútri, ľudská tvár, ošatenieAutomaticky generovaný popis
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Plnohodnotný život s vysokým krvným tlakom?

Počas bežnej prehliadky u lekára ste dostali nemilú správu a odchádzate z ambulancie s novou diagnózou – „hypertenziou“? Možno sa vám v hlave odohráva hneď niekoľko otázok typu: „Ako to ovplyvní môj každodenný život?“, „Budem môcť žiť plnohodnotný život?“, „Čo všetko bude liečba zahŕňať?“. Nemáte sa čoho obávať. Aj s diagnostikovaným vysokým krvným tlakom sa dá žiť plnohodnotný život bez výrazných obmedzení.
 
Samotná liečba závisí od závažnosti ochorenia. Ak váš tlak krvi je výrazne vyšší oproti požadovanej normálnej hodnote, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nevyhnete užívaniu liekov. Sú to lieky nazývané antihypertenzíva, ktoré sa užívajú na pravidelnej dennej báze, a tým udržujú váš tlak v norme.
 
Pri ľahších formách hypertenzie, keď je tlak krvi iba mierne zvýšený, často nevzniká potreba nasadenia liekov. Postačí zmena životného štýlu a viac pohybu. K udržaniu normálnych hodnôt tlaku krvi môžete dopomôcť aj vhodnými výživovými doplnkami. Medzi také patrí aj prípravok OptiTensin.
 

V čom sa skrýva účinok OptiTensinu?

OptiTensin je prípravok na prírodnej báze, obsahujúci vysoko kvalitný extrakt z olivových listov, oleuropeín. Prečo je olivovník taký vzácny pre zdravie? Blahodarné účinky majú nielen plody, ale aj listy. Extrakt z týchto olivových listov pomáha udržiavať normálnu hladinu krvného tlaku. Navyše pôsobí ako prírodný antioxidant, vďaka čomu chráni bunky pred negatívnym účinkom voľných radikálov.
 
Jedna tableta OptiTensinu obsahuje množstvo aktívnej zložky oleuropeínu zodpovedajúce 5 litrom extra panenského olivového oleja.
 
 
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Dá sa predísť jeho rozvoju?

Dobrou správou je, že v určitej miere dokážete ovplyvniť rozvoj ochorenia. Tou menej pozitívnou správnou je, že rozvoj hypertenzie je vo veľkej miere ovplyvnený genetikou a vekom.
 
Čo však viete spraviť v prospech toho, aby vás toto ochorenie nezastihlo? Napríklad:
  • pravidelný pohyb,
  • zdravý životný štýl,
  • zdravá strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny,
  • vyhýbajte sa fajčeniu a alkoholu,
  • vyhýbajte sa stresu alebo sa ho aspoň naučte zvládať.
 

Kedy to bez návštevy lekára nepôjde?

Pravidelná prevencia u lekára, čo v sebe zahŕňa aj pravidelnú kontrolu krvného tlaku, je pri tejto diagnóze alfou aj omegou. V prípade, že preventívne prehliadky sú u vás skôr nepravidelné, kontrolu krvného tlaku v pohodlí domova aspoň raz za čas rozhodne nezanedbávajte. Ak sú namerané hodnoty vyššie od tých normálnych, konzultujte to so svojím lekárom či svojou lekárkou.
 
Návštevu u lekára či lekárky rozhodne neodkladajte ani v prípade, že spozorujete na sebe nejaké príznaky, za ktoré by mohol práve vysoký krvný tlak.
  

 

Poznáte imunomodulátor, ktorý odporúča Ministerstvo Zdravotníctva SR?
14.09.2021

Poznáte imunomodulátor, ktorý odporúča Ministerstvo Zdravotníctva SR?

Prevencia chorôb by mala byť vždy samozrejmou súčasťou našich životov. Spolu so zdravým životným štýlom predstavuje účinnú ochranu pred nákazou vírusom COVID-19. Jedným z najosvedčenejších pomocníkov pri prevencii a ochrane zdravia je aj imunomodulátor betaglukán, ktorý odporúča Ministerstvo Zdravotníctva Slovenskej republiky ako doplnkovú prevenciu pred ochorením COVID-19.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 10756
Podľa čoho rozpoznať šarlach
19.06.2018

Podľa čoho rozpoznať šarlach

Šarlachová angína (alebo šarlach) je vysoko infekčné ochorenie spôsobené najčastejšie streptokokom. Na prenos nákazy úplne postačí, aby sa váš potomok dotkol veci, ktorú mal predtým v ruke jeho kamarát napadnutý touto baktériou. Choré dieťa musí byť preto okamžite vyradené z detského kolektívu a ak ide o deti predškolského veku, mal by celú triedu ešte osem nasledujúcich dní pozorovať lekár. Ochorenie na šarlach podlieha v ČR povinnému hláseniu. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 54468
Podporte zdravie svojho bábätka už v tehotenstve vďaka omega-3 mastným kyselinám
15.08.2023

Podporte zdravie svojho bábätka už v tehotenstve vďaka omega-3 mastným kyselinám

Každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Od prvého momentu, keď ste ešte len myšlienkami pri plánovaní bábätka, je dôležité, aby ste dodávali svojmu telu všetky prospešné látky, ktoré v tomto požehnanom období potrebujete. K takým látkam patria aj omega-3 mastné kyseliny.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 449